Koordynacja ruchowa – dlaczego jest tak ważna

pomoce dydaktyczne Montessori

Koordynacja ruchowa jest zasadniczo jedną z fundamentalnych umiejętności, bez której w dużej mierze nie bylibyśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w życiu codziennym. Jakie płyną dodatkowe korzyści z dobrze rozwiniętej koordynacji ruchowej? Jakie ćwiczenia dobrze wpłyną na poprawę koordynacji?

Jakie umiejętności zaliczają się do koordynacji ruchowej?

Mianem koordynacji ruchowej określa się możliwość połączenia kilku różnych ruchów w jedną całość w danej chwili. Na pełnię koordynacji ruchowej składa się kilka umiejętności, które wymieniamy poniżej.

  • Utrzymanie równowagi
  • Szybkie reagowanie
  • Nagła zmiana ruchów
  • Łączenie i różnicowanie wykonywanych ruchów
  • Zrytmizowanie ruchów
  • Precyzowanie ruchów
  • Dokładne wykonywanie zamierzonych ruchów
  • Orientacja w czasie i przestrzeni

Dobrze wyćwiczona koordynacja ruchowa pozwala dopasować pozycję ciała, rodzaj ruchu i jego tempo do panującej w otoczeniu sytuacji. Do umiejętności związanych z koordynacją zaliczamy również pamięć ruchową, dzięki której określone ruchy jesteśmy w stanie wykonywać w sposób spontaniczny.

Koordynacja ruchowa u dzieci

Prawidłowa koordynacja ruchowa najsilniej kształtuje się u dzieci pomiędzy 8. a 12. rokiem życia. Jest to czas, w którym skorygowanie pojawiających się błędów i niedociągnięć będzie przebiegało najszybciej i najprościej. Dzieci swoją koordynację kształtują podczas lekcji wychowania fizycznego lub przy wszelkiego rodzaju grach i zabawach organizowanych na ogół dla dzieci w młodszych klasach, a także podczas zabaw w czasie wolnym z rówieśnikami lub z rodziną.

Jakie korzyści płyną z prawidłowo ukształtowanej koordynacji ruchowej?

Koordynację ruchową można określić jako pewien rodzaj instynktu – to dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć wielu upadków, kontuzji, lub przynajmniej wiemy, co zrobić, by zminimalizować obrażenia. To mit, że koordynację ruchową powinni doskonalić jedynie sportowcy lub osoby zajmujące się sportem w sposób amatorski – jest ona szalenie ważna podczas codziennego życia, dlatego że przy niemal każdej czynności może dojść do poważnego urazu, jaki będzie utrudniał codzienną aktywność przez dłuższy czas.

Przykładowe ćwiczenia na poprawę koordynacji ruchowej

Bieg przez tor przeszkód

Bieg przez pachołki treningowe, skorzystanie z gotowego toru, lub urządzenie sobie toru we własnym ogrodzie – nie ma znaczenia, którą opcję wybierzesz. Decydując się na zabawę z torem przeszkód, masz możliwość wyrobić w sobie większą mobilność stawów, poprawić wydolność organizmu, a także zwiększyć siłę swoich mięśni.

Jaskółka

To ćwiczenie zna praktycznie każdy. Stań na jednej nodze, drugą wyciągnij do tyłu, a ręce wyciągnij przed siebie lub rozłóż je na boki. Sprawdź, jak długo jesteś w stanie wytrzymać w tej pozycji. Nie tylko ćwiczysz w ten sposób swoją równowagę, lecz też zwinność – będzie przydatna, gdy równowaga podczas ćwiczenia zacznie zawodzić.

Skakanie na skakance

Ten rodzaj ćwiczenia kojarzy nam się głównie z dziećmi, lecz warto sobie ten powrót do dzieciństwa zafundować i dzięki niemu poprawić koordynację. Poza tym, skoki na skakance nie muszą być wcale nudne. Gdy już opanujesz klasyczne skoki, możesz wypróbowywać różne kombinacje i utrudnienia, a po drodze wzmacniać siłę swoich mięśni.

Chodzenie po równoważni

Znamy to z treningów gimnastycznych – ten typ ćwiczenia doskonale pomaga w kształtowaniu zmysłu równowagi. Alternatywą dla tego ćwiczenia może być choćby chodzenie po krawężniku, gdy jesteś na spacerze.

Wykonywanie ćwiczeń na jednej nodze

Wszelkiego rodzaju pozycje baletnicy, drzewa, jaskółki, czy nawet najzwyklejsze stanie na jednej nodze pozwala na wyrobienie dużo lepszej równowagi, a do tego umożliwia ćwiczenie sztuki bezpiecznych upadków. Inne przykłady obejmują również wykonywanie przysiadów na jednej nodze, lecz do tego prawdopodobnie jest już potrzebna duża sprawność fizyczna.

A jak Ty poprawisz swoją koordynację ruchową?

Prawidłowo wykształcona koordynacja ruchowa ma fundamentalne znaczenie dla codziennego funkcjonowania i możliwości uprawiania sportów. Bez niej jesteśmy dużo bardziej narażeni na groźne urazy i kontuzje, a do tego mamy dużo mniejszą możliwość sprawnego reagowania w nieprzewidzianych sytuacjach. Dlatego też warto poświęcić kilka minut dziennie na regularne ćwiczenia, dzięki którym jesteś w stanie poprawić swoją ogólną sprawność.

projektowanie ogrodów do potrzeb dzieci Warszawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.