Laparoskopia ginekologiczna – w jakim celu wykonuje się ten zabieg?

laparoskopia ginekologiczna Wrocław

Laparoskopia jest o wiele mniej inwazyjna niż tradycyjna metoda operacji z otwarciem powłok brzusznych, niesie ona mniejsze ryzyko powstania powikłań. Tą metodą leczy się również endometriozę, torbiele jajnika oraz mięśniaki macicy, a nawet ciążę pozamaciczną. Laparoskopia ma też szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób narządów powstałych w jamie brzusznej.

Wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową jest również możliwe u osób otyłych i pozwala im na o wiele szybszy powrót do zdrowia niż w przypadku tradycyjnej operacji. Zaletą laparoskopii ginekologicznej jest nie tylko szybsza rekonwalescencja, ale również zminimalizowane ryzyko wywołania zrostów i blizn, które mogą znacznie utrudniać zajście w ciążę.

Czym jest laparoskopia i na czym polega?

Laparoskopia to zabieg polegający na wykonaniu niewielkich otworów na powierzchni ciała i staranne wprowadzeniu przez nie laparoskopu. Laparoskop jest wziernikiem wyposażonym w źródło światła oraz kamerą z dużym przybliżeniem. Pozwala dokładnie obejrzeć wnętrze badanego obszaru bez przymusu otwierania chorego.

leczenie endometriozy

W laparoskopii diagnostycznej można zarówno obejrzeć wnętrze jamy brzusznej jak i pobrać do badania wycinki konkretnych tkanek. Laparoskopia zwiadowcza, bo tak również nazywa się laparoskopię diagnostyczną, pozwala zdiagnozować nawet niewielkie zmiany chorobowe, a nawet krwawienia.

Przeprowadzane są również laparoskopowe operacje. Oprócz laparoskopu wprowadza się do brzucha chorego specjalne narzędzia pozwalające na bezpieczne usunięcie konkretnych tkanek. Laparoskopię wykonuje się zawsze pod narkozą. Podczas zabiegu do brzucha wprowadza się dwutlenek węgla. Gaz następnie unosi powłoki i odpowiednio rozszerza jamę brzuszną.

Laparoskopia ginekologiczna

Laparoskopia ginekologiczna ma głównie zastosowanie w leczeniu niepłodności kobiet, w leczeniu endometriozy, guzów oraz torbieli, a także chorób nowotworowych. Stosuje się ją również do przerwania ciąży pozamacicznej oraz w przypadku zagrożenia życia płodu oraz pacjentki.

Laparoskopia jajowodów pozwala odpowiednio zbadać ich drożność, a także usunąć powstałe przeszkody dla komórki jajowej. Laparoskopia macicy to zabieg, który pozwala na bezpieczne usunięcie zmian chorobowych tego narządu. Laparoskopia mięśniaka macicy daje o wiele mniejsze ryzyko powikłań po zabiegu i znacznie przyspiesza rekonwalescencję w stosunku do operacji, która wymaga otwarcia jamy brzusznej. Możliwe jest również laparoskopowe usunięcie macicy, jednak wymaga to pofragmentowania jej, a następnie wyciągnięcia z jamy brzusznej.

Laparoskopia w endometriozie jest szczególnie pomocna, ponieważ pozwala usunąć nawet nieprawidłową śluzówkę macicy z kilku miejsc jednocześnie. Jest też o wiele mniejszym obciążeniem dla kobiecego ciała niż wielogodzinna operacja przez powłoki brzuszne i pozwala na precyzyjne usunięcie nawet niewielkich fragmentów endometrium z tych miejsc, gdzie nie powinno się ono znajdować.

Na drugi dzień po laparoskopii ginekologicznej pacjentka może spokojnie opuścić szpital, a po zabiegu tego samego dnia powinna samodzielnie wstać z łóżka. Rekonwalescencja przebiega o wiele szybciej, jeśli operowana skrupulatnie zastosuje się do wszelkich wskazań lekarskich dotyczących zachowania po operacji. Zaleca się m.in. stosowanie lekkostrawnej diety, picie nawet 3 litrów płynów dziennie, unikanie powstania zaparć, a także spacery. Po zabiegu nie powinno się zbytnio przemęczać ani podnosić ciężkich rzeczy. Szwy po przebytej laparoskopii zdejmuje się zazwyczaj po 10 dniach.

Laparoskopia woreczka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy, zwany również woreczkiem żółciowym, przechowuje i zagęszcza powstałą żółć, która jest niezbędna w całym procesie trawienia tłuszczów. Zdarza się, że w pęcherzyku wytwarzają się kamienie, powodując następnie jego stan zapalny oraz silny ból. Wtedy konieczne jest wycięcie pęcherzyka. Laparoskopia woreczka żółciowego rozpoczyna się wraz z podaniem choremu narkozy. Następnie lekarz wykonuje od 3 do 4 niewielkich nacięć i starannie wprowadza nimi do jamy brzusznej laparoskop oraz inne niezbędne narzędzia. Do jamy brzusznej wtłaczany jest również dwutlenek węgla.

do ginekologa

Gdy widoczność staje się odpowiednia, chirurg starannie wycina pęcherzyk żółciowy i zabezpiecza miejsce po jego wycięciu. Gaz z jamy brzusznej zostaje usunięty, a nacięcia dokładnie zszywane. Zdjęcie szwów po laparoskopii pęcherzyka żółciowego następuje zazwyczaj po 7-10 dniach od operacji.

Czas trwania operacji laparoskopii woreczka żółciowego wynosi od 30 do 90 minut. Po zabiegu niezbędne jest przestrzeganie zaleceń, w tym rezygnacji z większego wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich elementów, stosowania diety specjalnej dla osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego oraz regularne picie wody.

Leave a Reply

Your email address will not be published.