W jaki sposób kamizelka obciążeniowa pomaga w integracji sensorycznej

założenie ogrodów dla małych dzieci Warszawa

Integracja sensoryczna to proces odbierania bodźców zewnętrznych i przetwarzania ich przez mózg. Zdrowa osoba potrafi trafnie ocenić ich znaczenie, inaczej rzecz się ma w przypadkach, kiedy integracja sensoryczna zostaje zaburzona. Wtedy należy wprowadzić terapię, która będzie miała za zadanie, normalizację postrzegania otaczającego świata. Pomocne w terapii są różne gadżety, w tym kamizelka obciążeniowa.

Czym jest kamizelka obciążeniowa?

Wsparcie rozwoju dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej, takimi jak nadpobudliwość, może mieć formę stosowania specjalnej kamizelki obciążeniowej. Na pierwszy rzut oka, nie różni się taka kamizelka od tradycyjnych modeli, jej istota zaszyta jest wewnątrz.

Ubrania tego typu mają wszyte obciążenie, przez co ważą więcej niż ich pierwowzory. Waga kamizelki obciążeniowej nie może przekraczać 5% masy dziecka. Powinna też być zdatna do noszenia na i pod ubraniem. Bardzo istotne jest też rozłożenie ciężaru. Musi być on rozmieszczony równomiernie, dzięki czemu dziecko, które włoży kamizelkę, nie odczuje niewygody. Komfort dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej jest priorytetem w terapii.

Zastosowanie kamizelki obciążeniowej

Różne zaburzenia można leczyć terapią sensoryczną, pomocne w niej są kamizelki obciążeniowe. Niedojrzały układ nerwowy jest przyczyną nieproporcjonalnych zachowań powodowanych przez różne bodźce. Dzieci z ADHD, Zespołem Aspergera, Zespołem Retta, Zespołem Hellera lub PDD, mogą korzystać w terapii z pomocy kamizelki obciążeniowej.

Nadmiar energii, przesadne poszukiwanie kontaktu fizycznego z innymi bądź lękliwe go unikanie, brak przejawów dążenia do samodzielnej organizacji powierzonych zadań, to wszystko sytuacje, w których przydatna okazuje się kamizelka obciążeniowa.

Jakie działanie ma kamizelka obciążeniowa?

W Polsce terapię z udziałem takich kamizelek organizuje się od niedawna, pierwsze próby podjęto w 2001 roku, ale szybko wykazano ich skuteczność. Test przeprowadzony na grupie ochotników dał bardzo pozytywne wyniki. Od tego czasu terapeuci stosują tę metodę jako bezpieczną i sprawdzoną. Kamizelka obciążeniowa powoduje u dziecka wyciszenie, bodźce, które go otaczają, znacznie się normalizują. Dzieci dużo łatwiej skupiają się na zadaniu i jego wykonaniu.

U nadpobudliwych dzieci kamizelka powoduje wyciszenie i wzrost koncentracji. Dzieci wycofane i nadmiernie spokojne, działające pod presją lęku, bardziej się relaksują i są mniej zdenerwowane. Regularne noszenie kamizelki sprawi, że terapia będzie skuteczniejsza i przebiegnie szybciej.

Stosowanie kamizelek obciążeniowych

Naukowcy i terapeuci są zgodni, dzięki równomiernie rozłożonemu obciążeniu, dziecko odbiera bodźce, które do niego docierają, dużo lepiej i na odpowiednim poziomie. Dzieje się tak dzięki głębokiemu naciskowi, jaki wywiera ten rodzaj odzieży na ciało. Kamizelki pozwalają dzieciom z zaburzeniami lepiej funkcjonować w grupach rówieśniczych, są przydatne w przedszkolu, szkole, a nawet w edukacji średniej czy na studiach.

pomoce dydaktyczne Montessori

By noszenie kamizelki przynosiło oczekiwany skutek, powinno stosować się ją przez około pół godziny, następnie przez dwie godziny powinna trwać przerwa, po której można ubrać kamizelkę ponownie. Na początku terapii łącznie w ciągu dnia, nie powinno się nosić kamizelki dłużej niż przez dwie, trzy godziny łącznie. Nie przestrzeganie tych reguł może negatywnie odbić się na stanie zdrowia dziecka.

Znaczenie integracji sensorycznej w codziennym funkcjonowaniu

Aby dobrze zrozumieć potrzebę leczenia zaburzeń integracji sensorycznej, trzeba wczuć się w sytuację, w której znajdują się dzieci dotknięte tym problemem. Podczas gdy dla zdrowej osoby delikatny dotyk będzie miły i niegroźny, dziecku z zaburzeniami może sprawić ból i wprawić w lęk. Codzienne funkcjonowanie jest dużo trudniejsze, gdy cała okolica nieprzyjemnie pachnie, własne ciało odmawia posłuszeństwa, albo paraliżuje nas zbyt głośna muzyka czy ruch uliczny.

Zastosowanie terapii z użyciem kamizelki obciążeniowej pomaga wyciszyć te lęki i wprawia w spokojny nastrój. Dużą zaletą tej metody jest jej nieinwazyjność. Nie wymaga stosowania dodatkowych środków medycznych, jedyne co trzeba zrobić to pilnować czasu na noszenie jej i przerwy pomiędzy sesjami.

Dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej ma specjalne potrzeby. Terapeuci i naukowcy z całego świata nieustannie udoskonalają metody, dzięki którym ten rodzaj zaburzeń będzie mniej uciążliwy. Dopasowanie kamizelki obciążeniowej do dziecka, które ma problemy z odbieraniem bodźców, to krok w dobrym kierunku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.